Ćwiczenia samodzielne czy pod okiem instruktora?

2019-01-12

Popularnym trendem w ćwiczeniach fizycznych, ogólnorozwojowych i pozwalających zachować zdrowie na jak najdłużej jest dążenie do ustalenia treningu wysokiej jakości, który na dłuższą metę okaże się najbardziej skuteczny oraz przyniesie ćwiczącemu najtrwalsze skutki. Dążenie do profesjonalizmu w wykonywanych czynnościach jest także swego rodzaju lifestylowym trendem. Osoby decydujące się na trening zastanawiają się nieraz, czy lepszym rozwiązaniem jest trening indywidualny – z wykorzystaniem dostępnych materiałów, czy pod kontrolą wykwalifikowanego instruktora. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Trening indywidualny – materiały

Na rynku wydawniczym istnieje obecnie ogromny wybór pozycji – zarówno popularnych poradników, jak i poważniejszych publikacji, które pozwalają na samodzielną naukę skutecznych i dostosowanych do potrzeb technik treningu. Wielka popularność zyskują pozycje oferujące rozległą wiedzę o ćwiczeniach, fizjoterapii, fizjologii i ogólnie pojętym zdrowiu – należy do nich między innymi książka "Bądź sprawny jak lampart". Ćwiczenia wykonywane samodzielnie pozwalają na dostosowanie czasu i miejsca ich wykonywania do indywidualnych potrzeb.

Ćwiczenia pod okiem instruktora

Zasadniczą zaletą treningu z instruktorem jest możliwość korygowania na bieżąco pojawiających się błędów. W ten sposób unika się utrwalania złych nawyków, a rezultaty osiąga szybciej.

Wydaje się że najlepszą opcją jest połączenie dwóch wymienionych. Samodzielny trening, przy korzystaniu z odpowiednio dobranych materiałów, jak na przykład porady pochodzące z książki „Bądź sprawny jak lampart”, wiele zyskuje na pomocy, której raz na jakiś czas może udzielić profesjonalny trener.