Dlaczego warto czytać najmłodszym baśnie dla dzieci?

2017-03-19

Bardzo mówi się o konieczności czytania dzieciom już od najmłodszego wieku. Nie zawsze jednak wiadomo, co czytać. Na rynku obecny jest bardzo szeroki wybór literatury dziecięcej. Wśród dostępnych pozycji znajdują się mniej i bardziej wartościowe książki. Dlatego najlepiej zdecydować się na sprawdzone klasyki. Baśnie dla dzieci są bardzo uniwersalne, a tym samym ponadczasowe.

Cechą charakterystyczną baśni jest fakt, że zazwyczaj jest to bardzo dobra literatura dziecięca, która nie bez powodu zyskała mocny status. Pozycje te zawierają przekaz, który rozwija zarówno estetycznie oraz osobowościowo, jak i kulturowo. Opowiadanie lub czytanie baśni dla dzieci, może okazać się doskonałym sposobem na rozwój najmłodszych. Pomaga w kształtowaniu świadomości i tożsamości dziecka, buduje jego osobowość oraz pomaga w integracji psychicznej z otaczającym światem.

Dzięki baśniom dla dzieci, kilkulatkowie mogą równie poradzić sobie z lękami i problemami egzystencjalnymi, których doświadczają na etapie dorastania. Dziecko bogatsze o świat baśni może w lepszy sposób radzić sobie z zazdrością o względy opiekunów, lękiem przed śmiercią, rywalizacją z rodzeństwem, utratą rodziców czy poczuciem niedowartościowania. Baśnie dla dzieci powstawały w bardzo długiej perspektywie czasowej, dzięki czemu niosą za sobą mądrości zdobyte przez wiele pokoleń. Dzięki temu posiadają znaczą przewagę nad zwykłymi opowiadaniami dziecięcymi.