Najbardziej znane polskie komiksy

2016-06-13

Komiksy są opowiadaniami, w których narracja tworzona jest przez plansze z rysunkami. Zawierają one dodatkowo dymki z wypowiedziami postaci i narratora. Pierwsze polskie komiksy pojawiły się już w okresie międzywojennym. W roku 1933 wydano pierwszą  ilustrowaną wersję historii Koziołka Matołka Walentynowicza oraz Makuszyńskiego. Inne popularne w Polsce wydawnictwa to "Kajko i Kokosz", "Kapitan Żbik", "Tytus, Romek i Atomek" oraz "Kapitan Kloss".

"Tytus, Romek i Atomek"  to polski komiks autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, który wydawany jest nieprzerwanie do dzisiaj od roku 1957 (od roku 1966 jako samodzielne wydawnictwo). Jest to najdłuższa polska seria komiksowa. Jej bohaterami są dwaj harcerze (Romek i Atomek), którzy chcą z małpy (Tytusa) uczynić człowieka, co powoduje szereg perypetii.

Kolejnym polskim komiksem jest "Kajko i Kokosz" Janusza Christy. Jego bohaterami są Kajko i Kokosz - dwaj słowiańscy wojownicy. Pierwszy raz opisano ich przygody w roku 1972 w dzienniku "Wieczorze Wybrzeża". Następnie do roku 1990 wydawano je w "Świecie Młodych". Od roku 2003 trwa reedycja tej bardzo popularnej serii.


"Kapitan Żbik" to seria polskich komiksów, których bohaterem był kapitan MO Jan Żbik. Od roku 2006 ukazuje się jego kontynuacja - "Komisarz Żbik". W niej główną rolę dogrywa Michał Żbik, wnuk kapitana Jana. Cykl ten stworzył Władysław Kupka. W latach 1967-82 powstały aż 53 zeszyty z tej serii. Wydało je wówczas wydawnictwo "Sport i Turystyka". Sprzedano je w łącznym nakładzie aż 11 mln egzemplarzy.