Miłość do baśni dla dzieci zaczyna się w dzieciństwie?

2015-10-25
Dzieci nie rodzą się z umiejętnością czytania. Tej sztuki dopiero należy ich nauczyć. A równie ważne, co sztuka składania liter, jest zaszczepienie w dziecku miłości do czytania. I to już o wiele trudniejsze zadanie. Wymaga od nas nakładu pracy i czasu. No i najważniejsze - żeby nauczyć dziecko czytać to również my, rodzice, musimy dawać dziecku dobry przykład. Czytać razem z nim albo jemu przed snem i samemu sięgać po książki, zamiast zasiadać przed ekranem telewizora lub komputera. Dla części naszego społeczeństwa to oczywiste, jednak dla części takie proste czynności stanowią ogromne wyzwanie.

Magiczny świat książek
Najlepiej dziecko uczyć radości, która płynie z czytania, sięgając po klasyczne, najpiękniejsze opowieści - baśnie dla dzieci, bo o nich mowa, wychowały już niejedno pokolenie i z pewnością wychowają jeszcze wiele kolejnych. Ponadczasowe opowieści o walce dobra ze złem, okraszone magią i wyrazistymi bohaterami, wśród których dziecko nie ma problemu, by wskazać dobrych, z którymi chce się identyfikować i tych złych, których niewłaściwe postawy powinno zauważyć.
Stylistyka baśni dla dzieci jest właśnie taka - nieco czarno-biała, odrealniona, ale przez to magiczna i pełna bajkowej atmosfery.