Przepis na bestseller

2015-10-10

Nie od dzisiaj wiadomo, że pozycje książkowe, dzięki którym najwięcej zarabiają wydawcy to te, które osiągną status bestsellera. Jak ograniczyć ryzyko związane z wydaniem książki i jednocześnie finansowo zyskać?

Najłatwiej jednak sprawdzić, jak książka sprzedaje się w innych krajach (najczęściej jest to literatura anglojęzyczna), poczekać na tłumaczenie i wydać ją w Polsce, licząc na podobny sukces. To sprawia, że polski rynek czytelniczy zalewany jest książkami obcojęzycznymi, a polscy pisarze mają nieco utrudnione zadanie. Od każdej wydawanej pozycji oczekuje się bowiem potencjału na bestseller, co biorąc pod uwagę krzywą Gaussa, tudzież rozkład naturalny zwyczajnie nie jest możliwe. Zgodnie z tą regułą bestsellery książkowe legolas.pl powinny zatem stanowić jedynie niewielki procent publikacji wydawnictwa w danym roku. Ze względu na chęć obniżenia kosztów i podwyższenia zysków wydawnictw dzieje się jednak inaczej i wydane zostają jedynie te pozycje, które gwarantują pozycję bestsellera, czyli przynajmniej 10 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Zostaniu bestsellerem sprzyja nie tylko popularność na innych rynkach wydawniczych, ale także dobra reklama i pozytywne przepremierowe recenzje. Nad statusem bestsellera pracuje bowiem nie tylko sama książka i jej autor, ale sztab ludzi, którym zależy na sukcesie danej pozycji.