Rynek komiksów w Polsce

2015-05-21

Ludzie na całym świecie zaczytują się w komiksach. Manga w Japonii ma wręcz status kultowy, ale i komiks europejski, czy też amerykański cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. Dotyczy to jednak rynków światowych, natomiast polski rynek komiksowy ma charakter niszowy, wręcz hobbystyczny, o czym dobrze wie wydawnictwo Egmont, które od wielu lat próbuje wydawać klasykę komiksów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

To zadziwiające, ale w wielu krajach komiksy sprzedają się w nakładach rzędu kilkuset tysięcy egzemplarzy, a Polsce najczęściej są to mikroskopijne nakłady, na przykład tysiąc pięćset egzemplarzy. Różnica jest naprawdę kolosalna.

Trzeba przyznać, że wydawnictwo Egmont dość konsekwentnie promuje ten rodzaj literatury i zrobiło naprawdę dużo w celu popularyzacji i rozwoju rynku komiksowego w naszym kraju. Tygodnik dla dzieci „Kaczor Donald”, pismo „Świat Komiksu” oraz cała linia wydawnicza „Klub Świat Komiksu”, to tylko niektóre przykłady owej działalności wydawnictwa. Lista komiksów opublikowanych przez wydawnictwo sięga naprawdę wielu tytułów z klasyki i nie tylko, komiksu polskiego oraz zagranicznego.

Mało tego, wydawnictwo Egmont współpracuje również  z Muzeum Powstania Warszawskiego, co przekłada się na wydawanie antologii konkursowych komiksów poruszających tematykę tego zrywu powstańczego mieszkańców Warszawy.