Czy warto czytać książki fantasy?

2015-02-17

Co do zasady, rodziców cieszy każdy przejaw zainteresowania ich dzieci literaturą, jeśli bowiem nastolatek sięga po książkę, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że nie zapomni o jej istnieniu również w dorosłym życiu. Pewne znaczenie ma jednak nie tylko sam fakt czytania, ale również to, na czym koncentruje się uwaga młodego człowieka. W tym momencie zresztą sprawy zaczynają się komplikować, młodzieńcze lektury nie zawsze przypadają bowiem rodzicom do gustu Szczególnie kontrowersyjne okazują się w tym kontekście książki fantasy.


Argumenty przeciwników

Osoby, które mają wątpliwości odnoszące się do tego, czy literatura fantasy jest rzeczywiście tą, na której powinna koncentrować się uwaga młodych czytelników obawiają się przede wszystkim, że książki tego typu staną się ucieczką przed realnym światem. W przestrzeni, w której magia może rozwiązać wiele problemów, łatwo nabrać przekonania, że otaczający nas świat jest szary i ponury. I nawet, jeśli jest w tym wiele prawdy, myślenie takie może ograniczać determinację młodych ludzi. Przeciwnicy książek fantasy obawiają się również, że kolejne z nich nie niosą wcale za sobą wartościowego przesłania. Ich czytanie jest może przyjemne, wypada jednak postawić sobie pytanie o to, czy cokolwiek z niego wynika.


Argumenty zwolenników

Na szczęście, literatura fantasy ma także szerokie grono zwolenników, którzy są w stanie przedstawiać wiarygodnie brzmiące kontrargumenty. Ich zdaniem, wszystkie osądy przeciwników opierają się na uproszczeniach i uogólnieniach. I nawet jeśli świat książek fantasy jest formą ucieczki przed rzeczywistością, nie można nie zgodzić się z tym, że jest to ucieczka wyjątkowo twórcza. Owszem, pozornie jest to świat różniący się w istorny sposób, targają nim jednak te same problemy, z którymi codziennie się stykamy.