bestsellerów książkowych

Na co zwracamy uwagę wybierając książki?

2015-01-29

Pytanie o to, na co zwracać uwagę wybierając książkę, której czytanie umili nam zimowy wieczór, może budzić pewne zaskoczenie. O zaniku nawyku czytania wśród Polaków mówi się przecież tak wiele, że łatwo można uwierzyć w to, że niewiele osób czyta dziś dla przyjemności. Na szczęście, zamiłowanie do książek wcale nie wygasło, choć niektóre z kryteriów, jakimi kierujemy się sięgając po kolejne tomy, mogą budzić niepokój wśród krytyków literackich.


Co ludzie powiedzą

Możemy zakładać, że osoby czytające książki dla przyjemności mają wyrobiony gust literacki, a tym samym potrafią odpowiedzieć na pytanie o to, jakiego rodzaju literatura budzi ich zainteresowanie, a jakie jej przykłady nie wydają się przesadnie pociągające. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale oczywiste. Z roku na rok stajemy się coraz mniej wybrednymi czytelnikami, a informacja o tym, że sprzedawane są nam bestsellery książkowe wydaje nam się ważniejsza od tej, która informuje nas o treści dzieła literackiego. Coraz częściej sugerujemy się też opiniami innych osób. Niejednokrotnie nie ma w tym nic złego, sięgamy bowiem po dobrą literaturę, która jest nam polecana. Bywa jednak i tak, że zrażamy się do książki tylko dlatego, że nie przypadła ona do gustu naszemu rozmówcy.


Dużo i tanio

Wybierając książki do czytania dla przyjemności zwracamy uwagę na to, jaką opinią się cieszą. Zależy nam jednak i na tym, aby charakteryzowała je przystępna cena. Nawet wśród bestsellerów książkowych szukamy przede wszystkim tych, które nie są zbyt drogie i coraz częściej dajemy się skusić na promocje obiecujące nam zakup trzech książek w cenie dwóch. Dzięki temu możemy otaczać się literaturą, tracą na tym jednak wydawnictwa, które dbają nie tylko o przesłanie, ale i o formę wydawanych przez siebie dzieł. W pewnym sensie tracimy zresztą i my sami, książki z trudem są bowiem w stanie dotrwać do końca czytania.