Powieści z dreszczykiem - "Mnich" M. G. Lewisa

2015-01-31
Jednym z popularniejszych współcześnie gatunków literackich są ciągle horrory oraz powieści z dreszczykiem. Ich historia nie jest specjalnie długa, choć niektórzy widzą jej korzenie już w niektórych starożytnych legendach, podaniach i mitach. Jednak to dopiero epoka romantyzmu, a konkretnie pewna jego specyficzna forma - gotycyzm - stworzyła podwaliny pod formułę horrorów.

Jedną z pierwszych powieści z dreszczykiem był “Mnich” brytyjskiego pisarza Matthew Gregory Lewisa. Jest to książka, która wpisuje się w nurt gotycyzmu, a więc fascynacji średniowieczem, architekurą gotycką, tajemniczością i mistycyzmem. Tytułowy mnich nie był jednak typową powieścią przygodową, które były wówczas popularne. Atmosfera oraz postaci, które pojawiały się na kartach książki Lewisa były znacznie bardziej tajemnicze i niepokojące. Pojawiły się tam też postacie, które miały wyraźnie nadprzyrodzony charakter i związane były ze sferą zła.

Powieść zyskała sobie wówczas duży rozgłos, wywołała również liczne kontrowersje. W późniejszym czasie wielu autorów (m.in. Wiktor Hugo) sięgało po motywy i epizody, które wykorzystywane były przez Lewisa. Sama powieść zaś została włączona do kanonu literatury gotyckiej, a także przez wielu uważana jest jako pierwsza powieść z dreszczykiem z elementami horroru.