Audiobooki

Audiobooki - dlaczego warto po nie sięgać?

2015-01-28

Wiele osób nie docenia audiobooków. Zapaleni czytelnicy są gotowi bronić książek w tradycyjnej papierowej formie za wszelką cenę. Tymczasem audiobook pozwala na zapoznanie się z treścią bez konieczności przerywania innych czynności. To ważne dla osób, którym trudno jest znaleźć chwilę czasu, by usiąść z książką.

Audiobooki są możliwe do odsłuchania za pomocą bardziej zaawansowanych czytników e-book, odtwarzacza mp3, mp4 a nawet discmana czy telefonu komórkowego. Format mp3 w jakim zwykle sprzedawane są "książki do słuchania" sprawia, że nie jest konieczny wyjątkowo specjalny sprzęt. Zawsze można odsłuchać daną pozycję także na komputerze. Zwykle jednak ludzie cenią audiobooki za mobilność i możliwość używania ich także w czasie podróży.

Trzytomowe wydanie Władcy Pierścieni jako audiobook zmieści się w małej torebce bez trudu. Książki można słuchać podczas sprzątania - wystarczą lepsze słuchawki, by odkurzacz nie zagłuszał dźwięków płynących z odtwarzacza. Wiele osób uważa także, że taki sposób zapoznawania się z treścią jest szybszy niż tradycyjne czytanie. To jednak indywidualne odczucie i niekoniecznie ma ono wiele wspólnego z rzeczywistością.

Na rynku są obecnie dostępne audiobooki zarówno w języku polskim, jak i dzieła zagraniczne. Można więc w ten sposób uczyć się także prawidłowej wymowy poszczególnych słów i zwrotów, czego standardowa książka raczej nie da rady nam zapewnić.