Janusz Korczak

„Pamiętnik i inne pisma z getta” – ostatnia książka w dorobku Korczaka

2014-12-23

Korczak powszechnie kojarzony jest z literaturą dziecięcą. W pamięci większości z nas utkwił „Król Maciuś Pierwszy” czy „Kajtuś Czarodziej”. Jednak pisarz wydał także tytuły skierowane do czytelnika dorosłego. Wyjątkowym punktem dorobku literackiego Korczaka jest „Pamiętnik i inne pisma z getta” – zapiski z czasów wojny.

Zapiski opublikowane w książce oscylują wokół tematyki z życia Domu Sierot, który Janusz Korczak starał się ratować podczas wojny. Pojawiają się tutaj także zdarzenia z codziennej  rzeczywistości warszawskiego getta. Ale nie tylko. Pisarz dokonuje w pamiętniku również swoistego podsumowania swojego życia. W książce znajdziemy więc opowieści z czasów jego dzieciństwa oraz młodości.
Lektura „Pamiętnika z czasów getta” wstrząsa niemal każdym czytelnikiem. Już same wspomnienia przywodzą na myśl, że autor niejako rozlicza się ze swoim dotychczasowym życiem jakby wiedział, że zbliża się do nieuchronnego końca. W pewnym momencie Janusz Korczak już wie, że likwidacja getta jest nieuchronna. W zapiskach doskonale widać, nie tyle przerażenie, co wyraźną niemoc, że mieszkańcy getta nie mają już żadnego wyjścia z sytuacji.